Akutní průjem/akutní gastroenteritis (AG): Bývá nejčastěji infekční a způsobují ji daleko častěji než bakterie viry – nejčastěji rotavirus (proto se doporučuje očkování). Obvykle AG ustupuje do týdne a netrvá déle než 2 týdny.
A. Léčba
Většina akutních infekčních gastroenteritid spontánně odezní, proto v naprosté většině případů není indikována antibiotická terapie. Klíčové je udržení dostatečné hydratace dítěte. (ev. její úprava) a včasné zahájení realimentace, která brání dalšímu poškození střevní sliznice a tím rozvoji protrahované gastroenteritidy.
1. Tekutiny (rehydratace)
Nejen první den onemocnění nabízíme v dostatečném množství tekutiny – slabý černý čaj slazený glukopurem, event. minerálku. Velice vhodný je rehydratační nápoj volně dostupný v lékárnách (např. Kulíšek, Vodníček, Rehydron atd.), neboť obsahuje potřebné množství minerálií. Při zvracení podáváme tekutiny chlazené (cca 4–8 °C), častěji a v malých dávkách – po lžičkách (např. po 5–10 minutách vždy 5–10 ml roztoku).
Chybné je používat k rehydrataci džus nebo kolu, nejsou vhodné nápoje s vysokým obsahem fruktózy, sacharózy či sorbitolu
Pokud se stav nelepší, je nutné vyšetření lékařem.
2. Jídlo (realimentace)
S realimentací se začíná za 3–4(–6) hodin po zahájení rehydratace.
Způsob realimentace závisí na věku dítěte.
- U kojenců živených mateřským mlékem se kojení nepřerušuje.
- U uměle živených kojenců není ve většině případů nutné užívat mléka se sníženým obsahem laktózy.
- U starších kojenců lze podat rohlíky, banány, nastrouhaná jablka, bramborovou či rýžovou kaši a zeleninovou polévku. Ovoce je možné rozmixovat do rýžového odvaru (50 g rýže vařit v 1 litru nezávadné kojenecké vody asi ½ hodiny, pak vše rozmixovat a dolít převařenou vodou do původního objemu 1 litru. Uschovat v chladu) a osladit glukopurem. Rýžový odvar je možný popíjet i samotný.
Při příznivém vývoji stavu podáváme tyto potraviny: Dušené telecí, hovězí, kuřecí nebo králičí maso. Z příloh rýži, nemaštěné brambory nebo těstoviny. Vhodná je také dušená mrkev, žemlovka nebo rýžový nákyp bez použití tuku, rýžová nemléčná kaše, kompot broskvový, z vařených jablek nebo meruněk.
Děti je vhodné rychle převést na jejich běžnou stravu, zejm. pokud nezvracely.
Zachovat správný stravovací režim – během dne jíst malé porce jídla, častěji.
Po skončení průjmu se doporučuje přidat navíc jednu porci jídla denně po dobu jednoho týdne pro vyrovnání ztráty hmotnosti během průjmu.
Nevhodné potraviny zpočátku jsou: mléko a mléčné výrobky, uzeniny, konzervy, tučné a sladké moučníky, luštěniny, nadýmavá zelenina, kromě banánů a jablek ostatní druhy ovoce, sodovky, mošty, džus, čokoláda.
3. Medikamentózní léčba
Většina akutních gastroenteritid nevyžaduje medikaci. V naprosté většině případů nejsou indikována antibiotika.
Existují pomocné léky, které je možné využít:
- Probiotika – snižují trvání a intenzitu symptomů. Doporučuje se výhradné použití přípravků s ověřenými kmeny, tj. Lactobacillus rhamnosus GG, Saccharomyces boulardii a Lactobacillus reuteri DSM 17938 nebo Lactobacillus acidophilus
- Smektit (Smekata) a racekadotril (Hidrasec) – zkracují dobu trvání AG a zlepšují konzistenci stolic
- Tanát želatiny (Tasectan) – vytváří mechanický biofilm na sliznici střeva a tím ochraňuje střevní stěnu a obnovuje její bariérovou funkci. Zabraňuje rozvoji zánětlivého procesu vestěně střeva a napomáhá eliminaci škodlivých látek ze střeva tím, že podporuje jejich rychlejší odchod z těla.
- Antiemetika: Ondansetron snižuje riziko perzistujícího zvracení
4. Epidemiologické opatření
Je nutné si uvědomit, že průjmové onemocnění může být vyvoláno choroboplodnými zárodky a může proto být nakažlivé. Dítě má být proto uložené na lůžko a jeho styk s ostatními členy rodiny má být omezen. Má mít svoje vlastní nádobí, svůj ručník a nočník. Nezapomínáme na důkladné mytí rukou a větrání. Je vhodné užití rukavic při manipulaci se stolicí.
B. Prevence
Očkování proti rotavirům!
Zdroje:
https://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2020/02/14.pdf
https://www.prolekare.cz/tema/kolika-u-deti/detail/akutni-gastroenteritida-u-deti-8904
https://www.wikiskripta.eu/w/Pr%C5%AFjem_(pediatrie)
„Doporučení u průjmového onemocnění batolat a větších dětí“, edukační materiál, FN Brno
http://www.remedia.cz/Clanky/Farmakoterapie/Akutni-gastroenteritidy-a-jejich-lecba/6-L-1KJ.magarticle.aspx